Biografie

Sára Medková, roz. Žalčíková

(*5. 12. 1983 v Přerově)

laureátka mezinárodních soutěží

Sára Medková patří k nejtalentovanějším klavíristům nastupující generace. Po absolutoriu konzervatoře v oboru klavír ve třídě Jolany Zedekové vystudovala kompozici na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u Ivo Medka a klavír na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u Petera Toperczera a Ivo Kahánka. Své vzdělání si rozšířila roční stáží na Hochschule Carl Maria von Weber v Drážďanech u Arkadi Zenzipéra a v mistrovských třídách světových pianistů (Andrei Gavrilov, Eliso Virsaladze, Aline Zylberajch, Daniel Pollack, Inge Rosar, Daan Vandewalle, Avo Kouyoumdjian, Robert Lehrbaumer aj.). Nyní pokračuje v doktorském studijním programu v oboru Interpretace na JAMU V Brně pod vedením Jaroslava Šťastného.

Je laureátkou několika mezinárodních klavírních soutěží (např. Yamaha Competition, Concorso Argento v Itálii, International Piano Competition Salerno či Mezinárodní klavírní soutěže J. Suka). V letech 2009 a 2012 obdržela prestižní stipendia Českého hudebního fondu a grant ministerstva kultury. V roce 2012 jí byla udělena cena Ochranného svazu autorského pro nejúspěšnějšího mladého skladatele vážné hudby a téhož roku byla vyzvána k napsání povinné skladby pro Rubinsteinovu klavírní soutěž. Její kompozice zazněly v řadě evropských zemí a také v USA. Jako vyhledávaná interpretka soudobé hudby je často zvána k uvádění světových premiér, kterých má na kontě více než sto. Vystoupila na koncertních pódiích v 21 zemích Evropy, USA, Asie i Afriky na festivalech Shangai New Music Week, Ciclo conciertos de solistas fundación BBVA, Moravský podzim, Expozice nové hudby, Pianodrom, Forfest, PostmutArt, Smetanovské dny, Setkávání nové hudby Plus, Ad libitum, Audioart, Schemnitiensis, Art´s Birthday aj. Je členkou Ensemble Marijan a zakládající členkou souboru ISHA trio. se kterým natočila CD Ancient Stories a Love Stories.

Pravidelně vystupuje jako sólistka s předními českými i zahraničními orchestry (Filharmonie Brno, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů, Brno Contemporary Orchestra, Moscow Contemporary Ensemble, UNT Orchestra, Písecký komorní orchestr, aj.) a nahrává pro Český rozhlas. Spolupracovala s dirigenty (A. Vinogradov, M. Tworek, C. Couturiaux, T. Hanus, L. Svárovský, P. Vronský, J. Klecker, P. Šnajdr, A. Kománek, L. Pohůnek aj.) Přes své mládí je také uznávanou komorní partnerkou předních českých i zahraničnich sólistů jako jsou např. I. Bittová, K. Vaculová, Š. Filípek, L. Rozsnyó, J. Pavlíčková, G. Davis, J. Hagen, B. Zajmi, C. Escobar, V. Golia aj. V roce 2009 a 2010 iniciovala unikátní projekt klavírních trojkoncertů J. S. Bacha, W. A. Mozarta a vlastního trojkoncertu „Di ritorno“ ve spolupráci s Filharmonií Brno a AKS Praha. V roce 2015 uvedla cyklus „Po zarostlém chodníčku“ L. Janáčka ve spolupráci s baletem národního divadla moravskoslezského v Ostravě v choreografii J. Kyliána. V letošním roce natočila pro Arta records profilové CD De Profundis s díly J. S. Bacha, V. Zouhara, I. Medka a F. Rzewského.

V sezóně 2017 – 2018 čekají Sáru Medkovou koncerty v rámci festivalů v Haagu, Tel Avivu, Berlíně, Bratislavě, Krakově, Brně, Praze, Kroměříži, provedení Dvořákova klavírního koncertu a recitál v Texasu, koncertní cesta do Číny a Kanady, projekty s Ensemble Marijan a ISHA triem, spolupráce s Brno Contemporary orchestra, Jihočeskou filharmonií v Českých Budějovicích a mnoho dalšího.